Що таке стейблкоїни та як вони працюють?


29.09.2022
what is stablicoins

Більшість криптовалют мають серйозну проблему з волатильністю цін, але на крипто ринку існує одна підкатегорія монет, яка покликана підтримувати незмінну вартість — стейблкоїни (стабільні монети).

Стейблкоїни є набагато більш привабливою альтернативою для консервативних інвесторів, яким не подобається волатильність криптовалютного ринку.

Стабільні монети також поєднують в собі все найкраще, що є у фіатних та цифрових валютах.

В цій статті ви дізнаєтесь про те, що таке стейблкоїни, як вони працюють, які є види стабільних монет та які стейблкоїни найбільш популярні на криптовалютному ринку.

Що таке стейблкоїн?

Стейблкоїн – це тип криптовалюти, вартість якої “прив’язана” або до окремої місцевої валюти, наприклад, долара США, або до класу активів, наприклад, золота, або до сукупності декількох валют та активів. Стейблкоїни розроблені для захисту від високої волатильності на крипторинку, яка ускладнює використання цифрових активів для платежів або як засіб зберігання вартості.

Стейблкоїни вважаються “стабільними”, тому що їх вартість стабільна до фіатної валюти, до якої вони прив’язані. Проте стабільні монети все одно можуть змінюватись в ціні, але наскільки сильно — залежить від активу прив’язки.

Як працюють стейблкоїни?

Технічний механізм, що лежить в основі стейблкоїнів, може відрізнятися в залежності від типу монети. Наприклад, деякі стейблкоїни забезпечуються резервом фіатної валюти, в той час як інші можуть підтримуватися таким товаром, як золото або навіть інші криптовалютами. А також є алгоритмічними, або “децентралізованими”.

Детально про види стейблкоїнів

1. Забезпечені фіатними валютами стейблкоїни

Цей тип стейблкоінів прив’язаний до фіатних валют країн. До найбільш відомих стейблкоінів, забезпечених фіатом, відноситься, наприклад, Tether (USDT).

Однак ці стейблкоїни не створюються центральним органом влади. Компанія емітент випускає ці токени, вносячи в свої резерви рівну кількість фіатних грошей.

Простіше кажучи, вартість цього типу стейблкоїна базується на факті, що компанія, яка його випускає, має в наявності еквівалентну суму.

2. Забезпечені товарами стейблкоїни

Це стейблкоїни, які забезпечені зарезервованими активами, відмінними від фіатних валют – товарами. Нерухомість, золото, срібло та інші дорогоцінні метали є прикладами товарів. Наприклад, Kitco Gold забезпечений золотим запасом компанії, а сам токен заснований на екосистемі блокчейну ERC-20 на базі Ethereum.

3. Стейблкоїни, що забезпечені криптовалютами

Як випливає з назви, стейблкоїни, забезпечені криптовалютою, підтримуються криптовалютою. Це може виглядати дещо каламбурно, оскільки традиційні криптовалюти настільки волатильні, що часто неможливо прив’язати стейблкоїн до однієї з них у співвідношенні 1:1. Що ж, криптовалюти, забезпечені криптовалютою, працюють не так, як фіатні стейблкоїни, оскільки вони не використовують прив’язку у співвідношенні 1:1.

Натомість, стабільні монети, забезпечені криптовалютою, часто мають надмірну заставу, щоб компенсувати дуже високу ймовірність того, що застава, яка використовується, зазнає змін у ціні. Це часто називають “заставою безпеки”.

Візьмемо, наприклад, стейблкоїн Dai (DAI). Цей стейблкоїн можна позичити на кредитній платформі MakerDAO, якщо позичальник внесе певну криптозаставу. На даний момент користувачі можуть використовувати Ethereum (ETH), Basic Attention Token (BAT), Compound Token (COMP) і USD Coin (USDC). Той, хто хоче позичити DAI, повинен внести більше застави, ніж бере. І, якщо їх застава втратить занадто багато вартості, поки вона депонується, їм, можливо, доведеться ліквідувати її та повернути позичені DAI.

4. Алгоритмічні стейблкоїни

На відміну від інших типів стейблкоїнів, алгоритмічні стейблкоїни не забезпечені іншими активами. Замість цього вони формуються за допомогою комп’ютерних алгоритмів, призначених для підтримання вартості. Хоча алгоритмічний стейблкоїн може бути прив’язаний до іншого активу (тобто, його ціна може бути узгоджена з ним), він не має ніякого забезпечення. Алгоритми, що використовуються цим видом стейблкоїнів, як правило, контролюють доступність монети, що, у свою чергу, може контролювати її вартість.

Ви могли бачити термін “алгоритмічний стейблкоїн” у новинах упродовж травня та червня 2022 року під час краху двох криптовалют Terra – Luna та TerraUSD (UST). Остання з цих двох монет, TerraUSD, була алгоритмічним стейблкоіном, прив’язаним (не забезпеченим) до долара США, який підтримував свою вартість завдяки зв’язку з монетним двором криптовалюти Luna (LUNA).

Якщо ціна TerraUSD перевищувала один долар США, частина її вартості спалювалася, а якщо вона падала нижче долара, спалювалася частина LUNA. Однак низка подій призвела до того, що інвестори скинули свої стейблкоїни UST, що викликало величезний сплеск пропозиції. І, як це часто буває в криптоіндустрії, ціна монети, швидше за все, впаде, якщо попит низький, а пропозиція висока. Це також викликало величезний обвал ціни LUNA.

Крах UST/LUNA – це урок того, чому алгоритмічні стейблкоіни є ризикованими. Без легітимного забезпечення ймовірність дестабілізації цін значно вища. Однак алгоритмічні стейблкоіни не потребують централізації і не повинні контролюватися центральним органом, що говорить про децентралізовану структуру, яку криптоентузіасти поважають і якій довіряють.

Топ стейблкоїнів, на які варто звернути увагу

Оскільки кількість стейблкоінів зростає, непогано було б мати уявлення про найбільш корисні та надійні варіанти. Нижче представлені найкращі за ринковою капіталізацією стейблкоїни:

  • Tether (USDT)
  • USD Coin (USDC)
  • Binance USD (BUSD)
  • DAI (DAI)
  • True USD (TUSD)

Огляд найкращих стейблкоїнів з описом

Tether (USDT)

Tether (USDT) – перший у світі стейблкоїн, найбільший за ринковою капіталізацією та найбільший за обсягом торгів на крипторинку. Прив’язаний до долара США у співвідношенні “один до одного”. Емітент Tether стверджує, що його монета на 100% забезпечена різноманітним набором активів, більшість з яких можна переглянути на офіційному веб-сайті компанії.

USD Coin (USDC)

USD Coin (USDC) – другий за ринковою капіталізацією стейблкоїн. USDC прив’язаний до долара США один до одного. Емітент монети Сircle заявляє, що забезпечений активами в доларах США, які зберігаються в фінансових установах, регульованих США.

Binance USD (BUSD)

Binance USD (BUSD) – третій за ринковою капіталізацією стейблкоїн, який прив’язаний до долара за принципом “один до одного”. За словами його партнерів-розробників, Binance та Paxos, стейблкоїни BUSD на 100% забезпечені “рівною кількістю” доларів США та казначейських векселів.

DAI (DAI)

Dai (DAI) – четвертий за ринковою капіталізацією стейблкоїн, який прив’язаний до долара США за принципом “один до одного”. На відміну від трьох вищезгаданих стейблкоінів, DAI забезпечений не доларами США, а комбінацією різних криптоактивів.

True USD (TUSD)

True USD (TUSD) є п’ятим найбільшим стейблкоіном за ринковою капіталізацією. Його материнська компанія TrustToken називає TUSD “першим регульованим стейблкоіном, повністю забезпеченим доларом США”.

Підсумок

Як для приватних осіб, так і для установ, стейблкоїни дозволяють залишатися в криптовалютному світі без ризику, який зазвичай асоціюється з криптовалютами. Унікальність і важливість стейблкоінів полягає в тому, що вони являють собою міст між двома світами – криптовалютами й традиційними фінансами.

Отримай до 5000 USDT за реєстрацію, депозит і торгівлю на біржі Bybit!

Хочете отримувати свіжі новини по темі криптовалют в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *