Що таке DeFi або децентралізовані фінанси?


22.09.2022
sho take defi

Криптоінвестори та криптоентузіасти вже не один рік розмірковують про потенціал технології блокчейн і про те, наскільки вона здатна здійснити революцію в індустрії, усунувши контроль великих корпорацій над інформацією та фінансами. Технологія DeFi призначена якраз саме для цього. У цьому посібнику ви дізнаєтеся все про DeFi, про те, як працює децантрелізована фінансова система та як інвестори її можуть використовувати.

Що таке DeFi?

Децентралізовані фінанси, або скорочено DeFi – система, в яку входять різноманітні фінансові додатки, ті, що використовують криптовалюту або працюють на технології блокчейн. Ці додатки також відомі як протоколи DeFi.

DeFi надає користувачам доступ до фінансових послуг без необхідності взаємодіяти з централізованими установами, такими як банки, брокерські фірми або біржі.

Потенціал DeFi величезний. Фінансові системи, які нам відомі, обмежені кордонами, кількома обраними корпораціями і застарілими технологіями. В кінцевому підсумку це призводить до відсутності доступу до фінансових послуг мільярдів людей, а також до відсутності фінансової свободи. DeFi замінює централізовані фінансові системи глобальними децентралізованими мережами, які забирають владу у посередників і передають її в руки звичайних людей.

Історія появи терміну DeFi

Термін DeFi з’явився у 2018 році в чаті Telegram. Група підприємців і розробників намагалася дати назву новим автоматизованим фінансовим сервісам, які вони планували побудувати на блокчейні Ethereum. Натхненні концепцією децентралізованої валюти Bitcoin та можливостями смарт-контрактів, мета була простою – децентралізовані фінанси, доступні кожному, хто має доступ до Інтернету. Вже через три роки після цього ринок DeFi отримав близько 90 мільярдів доларів застави та мільйони інвесторів.

Порівняння DeFi з традиційними фінансами (CeFI)

Для початку важливо підкреслити основні принципи DeFi та CeFi або традиційних централізованих фінансів:

  • користувачі CeFi довіряють довіреним особам управління своїми коштами та ведення бізнес-процесів
  • користувачі DeFi довіряють технології здійснювати пропоновані послуги

Розкриваємо ці тези:

  1. Наявність/відсутність посередників

Ключова відмінність між CeFi і DeFi полягає в наявності або відсутності посередників. У той час як CeFi в значній мірі покладається на посередників для регулювання транзакцій, DeFi базується на автономних і самодостатніх смарт-контрактах, які можуть легко забезпечити угоду.

  1. Кастодіальний статус

DeFi і CeFi також відрізняються за статусом зберігання. Вони визначають, чи має користувач частковий або повний контроль над своїми активами.

У CeFi є третя сторона, яка доглядає за грошима від імені користувача, в той час як в DeFi тільки користувач має повний контроль над своїми коштами.

  1. Доступ та дозвіл

У CeFi від користувачів часто вимагають пройти процедуру “Знай свого клієнта” (KYC) для отримання доступу до послуг. Це означає, що користувачі повинні надати свої персональні дані до отримання доступу до бажаних послуг. DeFi, з іншого боку, дозволяє користувачам підключатися безпосередньо до послуг, використовуючи лише гаманець, не розкриваючи особисту інформацію.

Де використовується DeFi?

Тепер ви знаєте, як і навіщо був створений DeFi, давайте подивимося, на що він здатний. Як ми вже говорили вище, DeFi – це не один додаток або процес – це величезна колекція різних протоколів. Протоколи DeFi – це автономні програми (смарт-контракти), які були створені для виконання певних функцій.

Багато з DeFi-протоколів були створені для вирішення проблем, що існують в традиційному фінансовому секторі. Наприклад, якщо ви хочете отримати кредит в традиційному банку, вам, як правило, потрібно буде надати посвідчення особи, підтвердження доходу, підтвердження місця проживання і заповнити безліч форм. Але з DeFi все, що вам потрібно зробити, це внести актив в певний протокол, який зробить це за вас. Протокол диктує умови і правила. Якщо ви не в змозі здійснити платежі, протокол ліквідує контракт.

Це лише один приклад протоколу DeFi із сотень існуючих. За допомогою протоколів DeFi можна робити все, що ви могли б робити через централізовану криптовалютну біржу – і навіть більше. Зокрема:

  • Відправляти гроші будь-кому і будь-куди
  • Переводити гроші в будь-який куточок світу
  • Відкрити ощадний рахунок
  • Обмінювати фіатну валюту, монети і токени
  • Управляти та примножувати свій фінансовий портфель
  • Позичати кошти під заставу або без неї
  • Торгувати деривативами, займатися маржинальною торгівлею та торгівлею з використанням кредитного плеча
  • Надавати власні кошти в позику з метою отримання відсотків або винагороди
  • Отримувати доступ та інвестувати в стабільні валюти
  • Приймати участь у фінансуванні нових DeFi-платформ, сервісів та додатків
  • Отримувати страховку
  • Робити ставки на спортивні події

Які DeFi-протоколи є на ринку?

Різні протоколи DeFi можна згрупувати за різними функціями, які вони виконують. Давайте розглянемо деякі з найпопулярніших протоколів і те, що вони роблять:

Децентралізовані біржі (Dexes)

Децентралізовані біржі – такі як Curve, Uniswap і SushiSwap – пропонують ті ж послуги, що і централізовані біржі. Різниця полягає в тому, що замість третьої сторони – наприклад, Coinbase або Binance, – яка виступає посередником між трейдерами, децентралізовані біржі дозволяють здійснювати однорангову криптовалютну торгівлю.

Децентралізовані додатки (Dapps)

Dapps – це особлива категорія додатків, які працюють на основі децентралізованої мережі комп’ютерів. Дані, що генеруються таким додатком, розміщуються в комп’ютерній мережі, що дозволяє зберігати цю інформацію в безпеці і доступності. Хорошим прикладом цього є Drife. Drife – це Dapp, створений для децентралізації спільного використання поїздок, тобто без посередників, таких як Uber або Lyft. Без проміжної сторони, яка б отримувала свою частку, водії можуть брати повну вартість проїзду і пропонувати дешевші поїздки.

Протоколи кредитування

Одним з найбільших інвестиційних трендів, що виникли в середовищі DeFi, є протоколи кредитування.

Протоколи кредитування — це протокол, який дає змогу отримувати дохід за рахунок P2P-кредитування. У цьому випадку кредитори і позичальники взаємодіють через блокчейн. Позичальник отримує позику в криптовалюті під відсотки, залишаючи депозит, також, у криптовалюті. Що стосується кредитора, то він вкладає свої цифрові монети в загальний пул і заробляє гроші на відсотках. Одними з найпопулярніших протоколів кредитування є Aave, Compound і Anchor.

Протоколи врожайності (Yield farming)

Прибуткове фермерство (Yield farming) – це практика розміщення або надання криптоактивів у борг різним протоколам DeFi для отримання взамін високих відсотків або доходу в криптовалюті.

Протоколи стейкінга

Стейкінг існує на децентралізованому крипторинку так само, як і в децентралізованому просторі. Принципи однакові – інвестори роблять ставку на певний актив і отримують за це винагороду. Серед популярних протоколів стейкінга можна виділити Lido, Marinade Finance і Quarry.

Протоколи страхування

Турбуєтесь про торгівлю активами в децентралізованому просторі? Застрахуйте їх. Існує багато протоколів страхування DeFi, які допомагають зміцнити довіру до ринку. Серед популярних протоколів страхування можна згадати Armor, Nexus Mutual і Unslashed. Як і у випадку з Dapps – інвестори можуть вкладати активи, щоб заробляти на цих проектах.

Опціонні протоколи

Подібно до того, як ви можете торгувати опціонами на централізованих криптовалютних біржах, таких як FTX або Binance, зараз існують протоколи DeFi, які також пропонують це. До популярних протоколів опціонів відносяться OPYN, Ribbon Finance і Lyra.

Децентралізовані індекси

Криптоіндекс – це портфель монет або токенів, які ви купуєте, продаєте і обмінюєте разом – на відміну від купівлі та продажу кожної криптовалюти в даному портфелі окремо. Індекси дозволяють інвесторам диверсифікувати свій портфель, знизити ризик і регулярно перебалансовувати свої інвестиції для отримання прибутку.

З такою великою кількістю різних протоколів, крипторинок DeFi має реальну потребу в тому, щоб інвестори могли легко орієнтуватися в різних можливостях, а також регулярно диверсифікувати і ребалансувати свої активи. На щастя, децентралізовані індекси роблять саме це і автоматизують процес для інвесторів. До найпопулярніших децентралізованих індексів належать Set Protocol, Index Coop та Enzyme Finance.

Отримай до 5000 USDT за реєстрацію, депозит і торгівлю на біржі Bybit!

Хочете отримувати свіжі новини по темі криптовалют в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *