Тільки те, що вам дійсно потрібно знати про протокол Proof of Stake (PoS)


12.09.2022
Алгоритм Proof of Stake (PoS): Що це і як працює

Внаслідок того, що криптовалюти є децентралізованими і не контролюються фінансовими установами, вони мають потребу в перевірці транзакцій. Одним з методів, який використовують блокчейни криптовалют, є Proof of Stake (PoS) або доказ частки участі.

PoS – це протокол консенсусу або набір правил, який використовується для підтвердження криптовалютних транзакцій. За допомогою цієї системи власники криптовалют можуть давати мережі в заставу свої монети, щоб отримати дозвіл на участь у процесі валідації транзакцій та отримувати винагородженяя.

Цей метод є альтернативою Proof-of-Work (PoW), першому механізму консенсусу, розробленому для криптовалют. Оскільки Proof of Stake (PoS) набагато енергоефективниший, він став більш популярним, так як зросла увага до того, як видобуток криптовалют впливає на планету.

Розуміння доказу частки важливо для тих, хто починає вивчати криптовалют., тому нижче ми розповімо про те, як PoS працює, назвемо його плюси і мінуси, а також наведемо приклади криптовалют, які його використовують.

Як працює алгоритм консенсусу Proof of Stake (PoS)?

Модель PoS дозволяє власникам криптовалют стейкати (депонувати) монети і створювати власні вузли-валідатори. Стейкінг (депонування) – це коли ви передаєте свої монети в заставу для використання їх задля перевірки транзакцій. Поки ви їх стейкаєте, ваші монети блокуються, але ви можете розблокувати їх, якщо захочете ними торгувати.

Коли блок транзакцій готовий до перевірки, протокол proof-of-stake криптовалюти обирає вузол-валідатор, який перевіряє блок. Валідатор перевіряє, чи є транзакції в блоці точними. Якщо так, він додає блок до блокчейну і отримує криптовалютну винагороду за допомогу мережі. Однак, якщо валідатор пропонує додати блок з недостовірною інформацією, він втрачає частину своїх монет через штрафні санкції.

Щоб розібратись, як це працює, привидемо приклад з Cardano, криптовалютою, яка використовує доказ частки участі (PoS).

Кожен, хто володіє токенами Cardano (ADA), може їх стейкати і створити свій власний вузол-валідатор. Коли блокчейну Cardano потрібно перевірити блоки транзакцій, його протокол Ouroboros вибирає валідатор. Валідатор перевіряє блок, додає його і отримує більше монет ADA за виконану роботу.

Список криптовалют, які використовують протокол PoS

Все більша кількість популярних криптовалют використовують ту чи іншу варіацію протоколу PoS. Нижче наводимо лише частину криптовалют, які використовують Proof of Stake в своїх блокчейнах:

  • Cosmos (ATOM)
  • Cardano (ADA)
  • Polkadot (DOT)
  • Solana (SOL)
  • VeChain (VET)
  • Tezos (XTZ)

Ці мережі спрямовані на виконання цілого ряду різних завдань.

Cardano і Solana зосереджені на забезпеченні функціональності смарт-контрактів, подібно до Ethereum.

Cosmos допомагає різним блокчейнам взаємодіяти один з одним.

Tezos призначений для створення і торгівлі токенами безпеки.

Ethereum, найбільший блокчейн смарт-контрактів, планує перейти від Proof of Work до Proof of Stake, що ще більше підвищить значення PoS на крипторинку.

Плюси та мінуси PoS

Плюси

  • Швидкі транзакції: порівняно з конкурентним PoW, алгоритмом PoS забезпечує швидкий час транзакцій і підтримує більш високі потоки транзакцій.
  • Низькі мережеві збори: Доказ ставок зазвичай стягують дуже низькі комісії через ефективний метод перевірки мережі.
  • Енергоефективність: Менше комп’ютерів і менше конкуренції означають, що доказ ставок монет вимагає відносно мало енергії для підтримки.

Мінуси

  • Ризик безпеки: За меншої кількості комп’ютерів, які контролюють мережу, виникають додаткові ризики безпеки. Примітно, що якщо хтось контролює 51% або більше криптовалюти, він отримує фактичний контроль над усією мережею.

Ключові висновки

  • PoS – це метод, що використовується криптовалютними мережами для перевірки та підтвердження нових транзакцій.
  • Proof of Stake швидший, дешевший та енергоефективніший, ніж більш популярний метод доказу роботи (PoW).
  • Протокол PoS має ризик безпеки, коли невелика кількість власників контролює більшу частину валютної вартості мережі, але це навряд чи станеться з великими, широко поширеними криптовалютами.

Отримай до 5000 USDT за реєстрацію, депозит і торгівлю на біржі Bybit!

Хочете отримувати свіжі новини по темі криптовалют в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *