Найкращі децентралізовані біржі (DEX) у 2023 році


21.03.2023
DEX

Останнім часом у криптоспільноти почала зникати довіра до централізованих бірж (CEX), особливо після того як відома торгова площадка FTX зазнала банкрутства на початку листопада 2022 року. З тих пір криптоінвестори почали активно переходити на децентралізовані біржі (DEX).

У цій статті ми розповімо про 5 найкращих децентралізованих бірж 2023 року. Ви дізнаєтесь про такі торгові майданчики, як Uniswap, Pancakeswap, Curve, 1Inch та SushiSwap. Але перш ніж ми це зробимо, давайте нагадаємо, що таке децентралізовані біржі і як вони працюють.

Що таке децентралізовані біржі?

Децентралізовані біржі (DEX) – це торгові онлайн-платформи, побудовані на відкритих блокчейнах, які дозволяють купувати і продавати криптовалюти без посередника або третьої сторони, наприклад, банку.

Децентралізовані криптобіржі є більш стійкими і більш приватними, ніж традиційні фінансові та централізовані біржі. Користувачі не зобов’язані розкривати свою особистість через процедуру “Знай свого клієнта” (KYC). Замість цього їм потрібно лише підключити свої криптогаманці, знайти потрібну криптовалюту та почати торгівлю.

Як працює децентралізована біржа?

Децентралізовані біржі з’єднують покупців і продавців за допомогою автоматизованих алгоритмів, на відміну від централізованих бірж, які виступають посередниками між покупцями і продавцями. Ці алгоритми відомі як “смарт-контракти” – фрагменти коду, написані поверх блокчейну. Смарт-контракти виконуються, коли досягаються певні критерії, наприклад, коли розміщується замовлення на купівлю або продаж.

Традиційна біржа використовує книгу замовлень. Це місце, де покупці і продавці підбираються на основі цін і обсягу торгів. DEX використовує пул ліквідності. Пул ліквідності – це велика колекція криптоактивів, які чекають заявок на купівлю або продаж. Коли замовлення розміщується на DEX, його ліквідність забезпечується через пул.

Пули ліквідності фінансуються за рахунок інвесторів або трейдерів, які вносять в них кошти для отримання винагороди. Ці винагороди в основному є процентними доходами, які надходять від частини комісії за транзакції, що стягується DEX-біржею. Існує три типи DEX: Автоматизовані маркет-мейкери, DEX-біржі та DEX-агрегатори. Всі три пропонують різні підходи до роботи.

Найкращі децентралізовані біржі

1. Uniswap

Якщо ви коли-небудь цікавилися децентралізованими біржами, швидше за все, ви чули про Uniswap. Це одна з найбільших DEX за обсягом торгів. Вона працює на базі блокчейну Ethereum. На цій платформі Ви можете торгувати тисячами криптовалютних пар за допомогою автоматизованих маркет-мейкерів (AMM). AMM використовують смарт-контракти для визначення ефективних цін і виконання угод.

У 2020 році DEX Uniswap випустив власну криптовалюту UNI. У власників токенів UNI є багато корисних привілеїв, наприклад, можливість голосувати за майбутній розвиток платформи та структуру комісійних винагород. Uniswap вважається найдорожчою платформою, коли мова йде про розмір комісій – близько 0,30% за транзакцію. Однак дизайн платформи дозволяє будь-кому легко торгувати і стейкати криптовалюти.

2. PancakeSwap

Pancakeswap – децентралізована біржа, що працює на базі блокчейна BNB Chain. Вона швидко зросла в популярності з моменту створення в 2020 році. Pancakeswap приваблює криптотрейдерів низька комісія у розмірі 0,25% за транзакцію – в порівнянні з середнім показником понад 0,30% на інших DEX.

Також однією з переваг Pancakeswap є швидкість, з якою випускаються відповідні мем-монети. Випустити монету в ланцюжку Binance простіше, ніж в Ethereum, тому під час “бичачих періодів” Pancakeswap зазвичай першою пропонує нові монети. Останнім часом платформа розширилася, пропонуючи ринок невзаємозамінних токенів (NFT) та функціонал первинної пропозиції ферм (IFO).

3. 1Inch

1inch – це біржовий агрегатор, який сканує децентралізовані біржі, щоб знайти найнижчі ціни на криптовалюту для трейдерів, і працює на основі утиліти і токена управління 1INCH. 1INCH використовується для забезпечення децентралізованої моделі “миттєвого управління” платформи і полегшує видобуток ліквідності за допомогою стейкінгу токенів.

Коли 1inch тільки запустився, він шукав вигідні пропозиції лише на кількох DEX. Наразі 1inch використовує алгоритм під назвою Pathfinder, щоб знайти найкращу ціну шляхом пошуку постачальників ліквідності на блокчейнах Ethereum, Binance Smart Chain та Polygon. 1inch може розподіляти транзакції між кількома партнерами, щоб отримати найкращу пропозицію.

4. Curve finance

Curve – одна з найкращих DEX-бірж для торгівлі та отримання доходу від стейблкоінів. Вона працює на блокчейні Ethereum. Інтерфейс Curve є однім з найпростіших і найзручніших у використанні на ринку.

Однією з головних причин популярності Curve є процентні ставки цієї біржі. Можна отримати двозначну прибутковість на широкому виборі стейблкоїнів. Мало того, що вона пропонує хороший потенціал для пасивного доходу, торгівля на платформі досить дешева, з комісією 0,04%. Curve також підтримує багато популярних криптогаманців, таких як Trezor і Ledger.

5. SushiSwap

SushiSwap – найкраща DEX для фермерства врожаю. Вона має багато можливостей, включаючи високі APY, свопи на сотні токенів, а також кредитування і запозичення активів.

SushiSwap була створена як клон UniSwap. До сьогодні UniSwap має відкритий код, що дозволяє будь-кому використовувати його для створення власної DEX. Засновники SushiSwap скористалися цим, скопіювавши і впровадивши код UniSwap для запуску SushiSwap.

Незалежно від використання коду UniSwap, платформа має унікальні функції, такі як пропозиція з видобутку ліквідності, яка залучає власних постачальників ліквідності. Вона також дозволяє користувачам брати участь у прийнятті управлінських рішень за допомогою власного токена платформи, SUSHI.

Первісно побудований на блокчейні Ethereum, SushiSwap наразі присутній на 14 інших блокчейнах. Серед них Polygon, Arbitrium, Moonbeam, Optimism та Avalanche.

Які існують ризики використання децентралізованих бірж?

Використання DEX має багато переваг, але є й певні ризики, які слід враховувати. Ось короткий огляд переваг і ризиків децентралізованих бірж:

Переваги

  • Доступна велика кількість токенів;
  • Ви можете торгувати повністю анонімно;
  • Зазвичай нижчі комісії, ніж на централізованих біржах;
  • Ви можете стейкати токени та отримувати винагороду або відсотки.

Ризики

  • Для використання DEX потрібні просунуті знання в області криптовалют;
  • Обмежена підтримка торгівлі на DEX;
  • Плата за газ може зробити торгівлю дорогою в пікові періоди.

Підсумок

Децентралізовані біржі обіцяють більше автономії та безпеки, ніж централізовані. Оскільки 2022 рік продемонстрував слабкі сторони, притаманні CEX (а саме, їхню централізацію), децентралізовані біржі, ймовірно, стануть лише більш помітними в наступні роки. Проте, як і у випадку з будь-якою іншою інновацією в криптопросторі, користувачам необхідно досліджувати будь-яку DEX перед тим, як розпочати торгівлю. Торгуйте тільки на децентралізованих торгових майданчиках з кодом, перевіреним сторонніми аудиторами смарт-контрактів.

Отримай до 5000 USDT за реєстрацію, депозит і торгівлю на біржі Bybit!

Хочете отримувати свіжі новини по темі криптовалют в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *